Prostatitída: príčiny, symptómy, liečba liekmi a ľudovými prostriedkami

bolesť u muža s prostatitídou

Prostatitída je zápalový proces lokalizovaný v prostatickej žľaze. Táto patológia je pomerne bežná a je často diagnostikovaná v reprodukčnom veku mužov. Prostata (druhý názov pre prostatu) sa nachádza pod močovým mechúrom a čiastočne obklopuje močovú trubicu (močovú trubicu). Preto aj mierna dysfunkcia tohto orgánu vedie k poruchám fungovania genitourinárneho systému.

Dôvody rozvoja prostatitídy

Prostatitída je klasifikovaná ako zápalový proces, ale to neznamená, že je spôsobená výlučne patogénnymi mikroorganizmami. Lekári (andrológovia sa zaoberajú chorobami mužského reprodukčného systému) identifikujú niekoľko dôvodov rozvoja príslušnej patológie:

 1. Stagnácia krvi v malej panve. To sa týka porušenia mikrocirkulácie krvi v prostatickej žľaze a blízkych orgánoch, čo vyvoláva zvýšenie orgánu. Porušenie sa môže vyskytnúť na pozadí sedavého životného štýlu, obezity (nemusí to byť kritické) v pooperačnom období.
 2. Infekcia genitourinárneho systému. Najčastejšie pri vyšetrovaní pacienta s prostatitídou lekári izolujú gonokoky, stafylokoky, chlamýdie a Trichomonas. Veľmi zriedkavo môže infekcia preniknúť do prostaty na pozadí angíny alebo chrípky - v tomto prípade sa príslušný zápalový proces rozlišuje ako komplikácia.
 3. Pravidelná trauma panvových orgánov. Z tohto dôvodu sa u vodičov vyvíja prostatitída - neustále dostávajú zaťaženie na perineum, prostatická žľaza zažíva trasenie a vibrácie.
 4. Vstup baktérií cez biologické telesné tekutiny. V tele každého človeka sú kolónie baktérií žijúcich v črevách a močovej trubici. V normálnom stave sú absolútne neškodné a len za priaznivých podmienok (oslabenie imunitného systému, dlhodobé užívanie liekov, chronické ochorenia, vírus ľudskej imunodeficiencie) sa stávajú patogénnymi a vyvolávajú zápalové procesy. Tieto baktérie sa môžu dostať do prostaty krvou alebo lymfou.

Okrem toho pri diagnostikovaní zápalového procesu v prostatickej žľaze možno zvážiť aj faktory, ktoré slúžia ako provokatéri patológie:

 • pravidelná hypotermia - môže to byť spôsobené zvláštnosťami pracovných podmienok alebo ignorovaním pravidiel nosenia oblečenia v konkrétnych obdobiach roka;
 • poruchy v endokrinnom systéme - nadmerná alebo nedostatočná produkcia mužských hormónov, diagnostikovaný diabetes mellitus;
 • príliš aktívny sexuálny život, ako aj predĺžená abstinencia - prostata je vyčerpaná;
 • akékoľvek chronické ochorenia - sú oficiálne zaznamenané prípady rozvoja prostatitídy na pozadí neliečenej bronchitídy, kazu, cystitídy, urologických infekcií.

Príznaky zápalového procesu

palpácia prostaty na diagnostiku prostatitídy

Andrológovia rozlišujú medzi hlavnými a nepriamymi znakmi vyvíjajúceho sa zápalového procesu v prostatickej žľaze. Hlavné príznaky sú výrazné:

 • močenie sa stáva častejšie, bez ohľadu na množstvo spotrebovanej tekutiny;
 • moment odtoku moču je bolestivý, muž pociťuje kŕče a pálenie v močovej trubici;
 • telesná teplota (hyperémia) stúpa na kritickú úroveň.

K týmto príznakom sa veľmi rýchlo pridruží pocit pálenia v oblasti celého perinea a bolesť pri pohybe čriev.

Nepriame príznaky zápalu v prostatickej žľaze nie sú také viditeľné, ale muži by ich nemali ignorovať:

 • ejakulácia sa príliš zrýchľuje - skracuje sa čas pohlavného styku;
 • erekcia môže byť v noci dosť dlhá;
 • znížená sexuálna túžba - čiastočná alebo úplná;
 • v moči sa objavujú „vločky" alebo biele „nitky".

Upozorňujeme: tieto nepriame znaky naznačujú úplný začiatok vývoja príslušného zápalového procesu - dobre reaguje na liečbu a prebieha bez komplikácií.

Prostatitída je rozdelená na akútne a chronické formy kurzu, z ktorých každá má svoje vlastné charakteristiky.

Akútna prostatitída

Akútna prostatitída vždy začína náhle a prejavuje sa:

 • zvýšenie teploty;
 • dlhotrvajúca bolesť v perineu;
 • časté nutkanie použiť toaletu;
 • uvoľnenie veľmi malého množstva moču s pocitom plného močového mechúra.

Upozorňujeme: retencia moču sa považuje za najnebezpečnejší stav v akútnej forme zápalového procesu prostaty. V tomto prípade muž pociťuje silné nutkanie ísť na toaletu, no moč sa neuvoľní ani pri silnom namáhaní. Akútna retencia moču je sprevádzaná silnou bolesťou v oblasti anatomického uloženia močového mechúra, pocitom tlaku – pacienti opisujú svoj stav „teraz močový mechúr praskne". Stav si vyžaduje okamžitú lekársku pomoc, ktorá spočíva v použití katétra – zavedie sa do močovej rúry a močového mechúra, doslova „zatlačí" zdurenú žľazu. Akonáhle sa katéter dostane do močového mechúra, začne odtok moču a pacientovi sa okamžite uľaví, jeho stav sa na krátky čas normalizuje.

Chronická prostatitída

Tento typ patológie je takmer asymptomatický - občas muž pociťuje krátkodobú bolesť v perineu (podobnú lumbagu), zaznamenáva zmeny v pohlavnom styku - môže sa predĺžiť alebo stiahnuť. Okrem toho sa pacient stáva podráždeným, nočný spánok je nepokojný, prúd moču môže zoslabnúť (je to spôsobené zúžením močových ciest), ráno môžu byť v moči biele zrazeniny vo forme vločiek resp. vlákna.

Upozorňujeme: chronická forma zápalového procesu v prostatickej žľaze sa môže pre samotného pacienta vyvinúť nepostrehnuteľne. Faktom je, že v mladom veku akútna prostatitída prebieha s miernymi príznakmi, a ak mladý muž rád pije alkohol alebo je príliš nadšený z práce, potom nemá čas venovať pozornosť zmenám v močení alebo periodickej bolesti v tele. perineum. Príznaky akútnej prostatitídy časom vymiznú, ale to neznamená, že choroba ustúpila - jednoducho sa stala chronickou.

Metódy liečby prostatitídy

Liečba zápalového procesu v prostatickej žľaze by mala prebiehať len pod dohľadom andrológa. Ten nielen diagnostikuje samotnú prostatitídu (často sú jej príznaky totožné s rakovinou prostaty), ale odhalí aj skutočnú príčinu jej vzniku. Vo všeobecnosti možno na liečbu zápalu prostaty použiť niekoľko rôznych terapií.

Medikamentózna liečba

Pri prostatitíde je možné predpísať antibakteriálne látky (antibiotiká), ale iba vtedy, ak boli počas vyšetrenia izolované patogénne baktérie a rozpoznané ako príčina vývoja patológie. Súčasne s antibiotikami sú pacientovi predpísané probiotiká alebo prebiotiká - lieky, ktoré normalizujú črevnú mikroflóru a odolávajú rozvoju patologických procesov v nej.

Ak sa zápalový proces začal v dôsledku negatívnych účinkov vonkajších faktorov (hypotermia, trauma), potom budú predpísané protizápalové nesteroidné lieky.

V prípade hormonálnych porúch musí muž absolvovať priebeh hormonálnej terapie.

Upozornenie: liečba liekmi je veľmi variabilná, preto by sa mala vyberať individuálne - samoliečba je v tomto prípade prísne zakázaná.

Fyzioterapia

Liečba zápalu prostaty by mala byť komplexná. A na pozadí užívania liekov bude efektívne vykonávať určité fyzioterapeutické postupy:

 1. Elektrická stimulácia - urýchľuje metabolické procesy, vyvoláva aktívnejšiu produkciu hormónov, obnovuje štruktúru žľazy.
 2. Magnetoterapia je bezbolestná procedúra, ktorá pomáha znížiť úroveň zápalu a zbaviť sa opuchu prostaty.
 3. Masáž prostaty - vykonáva sa až po vykonaní lekárskych opatrení v súvislosti s akútnym zápalom, postup je bolestivý, ale veľmi účinný.

etnoveda

Upozorňujeme: recepty z kategórie tradičnej medicíny by nemali byť jediným spôsobom liečby - môžu iba urýchliť terapeutický proces a zlepšiť účinok užívania liekov a vykonávania fyzioterapie.

Najúčinnejšie a najbezpečnejšie metódy alternatívnej liečby zahŕňajú:

 1. Jesť tekvicové semienka. Obsahujú zinok, ktorý je nevyhnutným prvkom pre zdravie mužov, takže pri prostatitíde musíte počas liečby zjesť 30 surových semien 30 minút pred jedlom.
 2. Tekvicové medové guľky. 100 gramov surových tekvicových semiačok ošúpeme, pomelieme na mäsovom mlynčeku (alebo v mixéri, nie však na malé strúhanky) a zmiešame s 200 gramami medu. Zo vzniknutej hmoty vyvaľkáme malé guľky a uložíme ich do chladničky. Pred jedlom (30 minút) musíte zjesť 1-2 guľôčky - nie je potrebné žuť, je lepšie pomaly rozpustiť. Liečba týmto predpisom pokračuje až do vymiznutia príznakov prostatitídy.
 3. Odvar z lieskových listov. Lískové listy si môžete nazbierať sami, alebo si môžete kúpiť suché suroviny v lekárni, na polievkovú lyžicu zdroja je potrebný pohár vriacej vody. Bujón sa varí ako bežný čaj 20 minút, prefiltruje sa a odoberie sa v 50 ml najmenej 4 krát denne. Upozornenie: Liesková kôra sa predáva aj v lekárňach - možno ju použiť aj pri liečbe prostatitídy a podľa rovnakého predpisu. Majte však na pamäti, že v prípade kôrky sa čas lúhovania zdvojnásobí.
 4. Petržlenová šťava. Pripravte ho zo zelených listov rastliny a užívajte 1 dezertnú lyžičku 3x denne pred jedlom.
 5. Vývar z petržlenových semien. Musíte si vziať 1 polievkovú lyžicu semien petržlenu, naliať 400 ml vriacej vody a nechať 2 hodiny (môžete to urobiť v termose). Musíte si vziať vývar každý deň ráno a večer v množstve 1 polievková lyžica.

V každom prípade, bez ohľadu na to, ako bezpečný sa liek môže zdať, musíte sa najskôr poradiť so svojím lekárom. Napríklad, ak má muž okrem prostatitídy aj cholelitiázu, potom je pre neho prísne zakázané používanie tekvicových semien - každé stretnutie sa vykonáva prísne individuálne.

Diéta a životný štýl

muž jedáva zeleninu s prostatitídou

Ak chcete dosiahnuť najlepší výsledok počas terapeutických opatrení v súvislosti s prostatitídou, musíte dodržiavať určitú diétu. Z jedálnička má vylúčiť tučné mäso, údené a príliš slané jedlá, pečivo a čokoládu. Menu môže obsahovať ryby a morské plody, mlieko a jeho deriváty, dusenú zeleninu. Pri prostatitíde je veľmi užitočné používať čerstvo pripravené šťavy zo zeleniny a ovocia - pomôžu posilniť a obnoviť imunitný systém.

Počas terapie musíte vylúčiť alkohol a viesť aktívny životný štýl - aspoň ranné cvičenia, viac chodiť a zbaviť sa ďalších kilogramov.

Prostatitída sa pre mužov nepovažuje za život ohrozujúcu chorobu, ale ignorovanie jej symptómov môže viesť k rozvoju závažných komplikácií. Jedným z najťažších dôsledkov je mužská neplodnosť a strata erektilnej funkcie, ktorá sa často vyskytuje pri dlhotrvajúcej chronickej prostatitíde.