Príznaky a liečba prostatitídy

Prostatitída je nepríjemné urologické ochorenie, ktorého pravdepodobnosť u mužov stúpa priamo úmerne s ich vekom.

Normálna a zapálená prostata (prostatitída)

Podľa lekárskych štatistík takmer polovica mužskej populácie po 50-ke trpí nejakou formou prostatitídy.

Čím skôr je diagnostikovaná a predpísaná správna liečba prostatitídy, tým úplnejšie a rýchlejšie bude zotavenie.

Definícia a príčiny prostatitídy

Prostatitída je zápalové ochorenie mužskej prostaty, čo je malý, veľmi špecifický žľazový orgán umiestnený vedľa močovej trubice a močového mechúra.Hlavnými funkciami prostaty je kontrolovať močenie muža a produkovať tajomstvo, ktoré je súčasťou semena. Problematikou prostatitídy a jej liečby sa zaoberali v minulých storočiach.

V závislosti od príčin ochorenia sa rozlišuje akútna prostatitída, chronická nebakteriálna prostatitída a chronická infekčná prostatitída. V súlade s rôznymi formami ochorenia budú predpísané rôzne metódy liečby rôznych typov prostatitídy.

Akútna prostatitída sa zvyčajne vyskytuje u mladých mužov a je najčastejšie infekčná. Z močovej rúry sa infekcia dostáva cievami alebo lymfatickým systémom do prostaty muža, kde vzniká akútny zápalový proces. Ak sa v tomto čase neporadíte s lekárom a neliečite chorobu, potom v krátkom čase už bude chronická, pri ktorej dôjde k porušeniu štruktúry, funkcií tkanív a buniek prostaty, ktoré môže viesť k nezvratným následkom.

Zápalové procesy prostaty môžu spôsobiť a dlhodobo udržiavať neinfekčné faktory. Vedúce miesto medzi nimi je obsadené chronickým kŕčom močovej trubice, čo vedie k nedobrovoľnému refluxu moču do prostaty, čo spôsobuje zápal prostaty.

Existuje mnoho dôvodov pre túto chorobu, niektoré z nich by sa mali spomenúť:

Stres a preťaženie v živote človeka vyvolávajú rozvoj prostatitídy
 • všetky druhy infekcií prenášaných sexuálnym stykom: ureaplazma, herpes, E. coli, chlamýdie, cytomegalovírus, Trichomonas atď. ;
 • nekvalitný sexuálny život: nedostatočné, umelé predlžovanie pohlavného styku atď. ;
 • preťaženie v panvových orgánoch a v prostate u muža;
 • nadváha, neaktívny životný štýl;
 • stresové situácie, rôzne preťaženia;
 • zlyhanie imunitného systému;
 • celková hypotermia tela;
 • hormonálna nerovnováha;
 • nedostatok základných stopových prvkov a vitamínov v tele človeka;
 • pitie a fajčenie atď.

Rýchlu a účinnú liečbu prostatitídy môže poskytnúť iba skúsený urológ. Presne povedané, chronická a akútna prostatitída sa môže prejaviť v akomkoľvek veku. U starších mužov sa najčastejšie vyskytuje zápal prostaty v chronickej forme.

Príznaky pri liečbe prostatitídy u mužov, diagnostické metódy

Príznaky akútneho a chronického zápalu prostaty u mužov sa prejavujú trochu inak. Akútne štádium ochorenia je charakterizované lokálnymi a celkovými príznakmi:

Akútne štádium prostatitídy sa prejavuje vysokou telesnou teplotou
 1. Všeobecná nevoľnosť.
 2. únava.
 3. Vysoká telesná teplota - až 40 stupňov.
 4. Zimnica, horúčka.
 5. Slabosť.
 6. Bolesť hlavy.
 7. Časté nutkanie na močenie, bolesť počas samotného procesu.
 8. Slabý prúd moču alebo jeho úplná absencia, tk. prostata môže stláčať močovú rúru.
 9. Akútna bolesť v perineu rôznej intenzity, v inguinálnych oblastiach, v podbrušku - v závislosti od lokalizácie ohniska zápalu v prostate vo vzťahu ku konečníku, hrdlu močového mechúra, močovej trubici.
 10. Mechanizmus erekcie je dočasne narušený, celkový pokles potencie.
 11. Existuje komplexný duševný stav človeka.

Až po presnom stanovení príznakov akútnej prostatitídy bude urológ schopný predpísať správny priebeh liečby prostatitídy.

Chronická prostatitída nie je tak závažnými príznakmi ako jej akútna forma. Najčastejšie sa vyznačuje absenciou akýchkoľvek zjavných príznakov alebo má mierny priebeh, väčšinou lokálneho charakteru. To môže zahŕňať:

 1. Kreslenie, mierna bolesť v perineu a priľahlých oblastiach.
 2. Bolesť sa môže zhoršiť pri pohlavnom styku, močení a defekácii.
 3. Časté nutkanie na toaletu, neustály pocit neúplného vyprázdnenia močového mechúra.
 4. Určité nepohodlie počas pohlavného styku.
 5. Znížená sexuálna funkcia a v dôsledku toho impotencia.
Chronická prostatitída je sprevádzaná ťahovými bolesťami v perineu

V prípade nepriaznivých faktorov môže dôjsť k exacerbácii ochorenia so všetkými z toho vyplývajúcimi následkami. S šírením zápalového procesu do šírky sa na ňom podieľajú aj ďalšie orgány susediace s prostatou: nadsemenníky, semenné vačky, močová trubica atď. , Klinický obraz ochorenia sa stáva rôznorodým.

Na výber správneho kurzu a spôsobu liečby prostatitídy rôznej etiológie je potrebné vykonať podrobnú diagnostiku ochorenia a stanoviť správnu diagnózu. V súčasnosti sú v arzenáli lekárov rôzne metódy na zistenie tejto choroby. Patria sem predovšetkým:

 • digitálne vyšetrenie prostaty;
 • analýza sekrécie prostaty;
 • bakteriologická analýza moču;
 • všeobecná analýza krvi;
 • Ultrazvuk panvových orgánov a prostaty;
 • magnetická nukleárna tomografia;
 • urografia;
 • počítačová tomografia atď.

Moderná diagnostika umožňuje nielen určiť prítomnosť choroby v mužskom tele, ale aj zistiť príčinu výskytu a jej formu.

Všeobecné postuláty liečby prostatitídy

Masáž prostaty je súčasťou komplexu metód liečby prostatitídy

Po stanovení presnej diagnózy urológ vypracuje individuálny komplexný program liečby ochorenia pre každého pacienta s využitím moderných metód liečby prostatitídy. Treba poznamenať, že chronickú chronickú prostatitídu nemožno úplne vyliečiť, ale možno vynaložiť maximálne úsilie na predĺženie stavu remisie choroby na mnoho rokov. Liečba prostatitídy v akútnej forme, ak sa dodržiavajú všetky odporúčania lekára, vedie k úplnému zotaveniu pacienta.

Komplexná liečba rôznych typov prostatitídy môže zahŕňať rôzne kombinácie nasledujúcich metód:

 • imunokorektívna terapia;
 • antibiotická terapia;
 • hormonálna terapia;
 • rôzne fyzioterapia;
 • masáž prostaty;
 • zmeny životného štýlu;
 • chirurgický zákrok atď.

Liečba bakteriálnej prostatitídy sa bude líšiť od nebakteriálnej prostatitídy. V prvom prípade je potrebné absolvovať kurz o užívaní antibiotík zo skupiny fluorochinolónov a v druhom kurz o protizápalových liekoch. Liečba chronickej prostatitídy bakteriálnej povahy bude pozostávať z použitia antibiotickej terapie v spojení s beta-blokátormi. Spolu s liečbou základného ochorenia sa často vyžaduje použitie symptomatických liekov, napríklad antipyretiká a lieky proti bolesti. Závažné formy prostatitídy sa liečia hormonálnou terapiou, ale pod neustálym dohľadom lekára, pričom sú na stacionárnom základe.

Iba integrovaný prístup k liečbe môže viesť k trvalému dobrému výsledku. Teraz by sa o každej z týchto oblastí liečby prostatitídy malo diskutovať dôkladnejšie a konkrétnejšie.

Antibakteriálna a hormonálna liečba prostatitídy

Liečba prostatitídy nie je úplná bez užívania antibiotík a iných liekov.

Ako už bolo uvedené vyššie, prostatitída má najčastejšie infekčnú povahu. V tomto ohľade je pre každého pacienta indikovaný priebeh antibiotickej terapie pri liečbe prostatitídy s priebehom akútnej aj chronickej povahy ochorenia. Užívanie antibiotík môže odstrániť hlavnú príčinu zápalu. Nasledujúce skupiny liekov sa ukázali ako účinné pri liečbe:

 • tetracyklíny;
 • makrolidy;
 • fluorochinolóny.

Alfa-blokátory sa aktívne používajú pri liečbe prostatitídy, zameranej na zmiernenie kŕčov panvových orgánov, vďaka čomu sa odstráni opuch prostaty a zastaví sa spätný tok sekrécie do tohto orgánu. V dôsledku toho dochádza k poklesu zápalu v samotnom orgáne. Je dôležité užívať lieky dlhodobo - až 8 mesiacov.

Zároveň na zlepšenie pohody pacienta je potrebné užívať spazmolytiká a lieky proti bolesti. Zobrazuje sa ako pomôcka pri liečbe prostatitídy s ľudovými prostriedkami: rôzne sedatívne bylinné prípravky, kôprové semená, materina dúška, valeriána lekárska atď. Na tieto účely sú vhodné mikroklyzéry z odvaru medovky alebo harmančeka.

Je dôležité podstúpiť antibiotickú terapiu pod vedením špecialistu, samoliečba je v tomto prípade neprijateľná. Môže to situáciu zhoršiť. Liečba prostatitídy antibiotikami vyžaduje úplné vylúčenie alkoholu.

Je známe, že vývoj a funkcia prostaty priamo závisí od hormónov: estrogénov a androgénov. Preto liečba prostatitídy môže zahŕňať použitie hormonálnych liekov, ktoré znížia objem prostaty a znížia zápalový proces v nej.

Fytoterapia a masáž prostaty

Dôležitou a neoddeliteľnou súčasťou liečby prostatitídy je použitie priamej masáže prostaty. Terapeutický účinok tejto masáže je nasledujúci:

 • normalizuje svalový tonus prostaty;
 • zlepšuje prívod krvi do prostaty;
 • zvyšuje účinok antibiotík;
 • obnovuje funkciu potrubí atď.
Ľubovník bodkovaný - liečivá rastlina, ktorá pomáha vyrovnať sa s prostatitídou

Tomuto postupu by mal dôverovať iba odborný lekár v špecializovanej ambulancii.

Podstata postupu pri liečbe prostatitídy je nasledovná: pacient má nohy od seba na šírku ramien, predkloní sa a snaží sa uvoľniť. Špecialista jednou rukou roztiahne zadok pacienta, jemne vloží ukazovák druhej ruky do konečníka a minútu masíruje prostatu, pričom vykonáva tlak a hladenie. Účinná masáž by mala spočívať vo vypustení niekoľkých kvapiek sekrétu do kanálikov. Procedúra masáže prostaty je bolestivá, ale na liečbu prostatitídy je jednoducho nenahraditeľná. Masáž prostaty má však niektoré kontraindikácie:

 • rakovina prostaty;
 • cysty;
 • prostatické kamene a niektoré ďalšie.

Fytoterapia pri liečbe prostatitídy u mužov je pomocná metóda, ktorá má priaznivý vplyv na konečný výsledok. Podstatou bylinnej medicíny pri liečbe prostatitídy je vonkajšie a vnútorné použitie nálevov, štiav, odvarov z liečivých rastlín, napr. : kalamus, ľubovník bodkovaný, lopúch a pod. . Táto metóda nemá žiadne negatívne vedľajšie účinky a negatívne účinky na iných orgánoch.

Imunokorekcia, fyzioterapia a iné metódy liečby prostatitídy

Restoračná terapia a imunokorekcia majú za cieľ obnoviť telo ako celok, posilniť imunitný systém a zabrániť prejavom prostatitídy v budúcnosti. Lekár predpisuje príjem potrebných multivitamínov, minerálov a iných látok, ktoré zvyšujú imunitu najmä pri chronickom ochorení.

Fyzioterapeutické metódy na liečbu prostatitídy by mali zahŕňať akcie zamerané na aktiváciu krvného obehu v panvových orgánoch, aby sa zvýšil účinok antibiotickej liečby. Tie obsahujú:

 • magnetoforéza;
 • elektroforéza;
 • laserová terapia;
 • impulzné prúdy atď.

Doma môžete fyzioterapiu nahradiť teplými mikroklystermi z odvarov liečivých bylín.

Pri prostatitíde u mužov sa hirudoterapia osvedčila

V súčasnosti sa na prostatitídu a liečbu používa mnoho alternatívnych metód, ktoré výrazne rozširujú možnosti modernej medicíny a skracujú dobu rekonvalescencie. Napríklad hirudoterapia odstraňuje stázu krvi v panvových orgánoch, zlepšuje krvný obeh a výživu tkanív. Kurz neuromodulačnej terapie účinne zastaví syndróm bolesti pacienta.

Pri liečbe prostatitídy je potrebné bezpodmienečne absolvovať kurz zdravého životného štýlu. Aby sa ochorenie po liečbe akútnej formy prostatitídy nevrátilo alebo štádium remisie neskončilo chronickou prostatitídou, je potrebné výrazne upraviť svoj život, odstrániť všetky faktory, ktoré toto nepríjemné ochorenie vyvolávajú. Náležitú pozornosť treba venovať pravidelným prechádzkam, dobrému spánku, nedostatku stresových situácií, správnej výžive, vylúčeniu fajčenia a alkoholu atď.

Jednou z metód liečby je chirurgický zákrok, ktorý zahŕňa:

 • radikálna prostatektómia;
 • na semenných vezikulách;
 • obriezka;
 • striktúra močovej trubice;
 • na hrdle močového mechúra atď.

Okamžite treba poznamenať, že táto radikálna metóda sa používa veľmi zriedkavo a nie je účinná. Chirurgický zákrok je predpísaný, keď je prostatitída liečená v starej forme, s rozvinutými komplikáciami. Takáto liečba prostatitídy sa používa v prípade, keď konzervatívna terapia nepriniesla významný výsledok.

Po liečbe prostatitídy by mal lekár predpísať kontrolné testy, na základe ktorých možno vyvodiť príslušné závery.

Liečba ľudovými metódami a prevencia prostatitídy

Ak sa objavia príznaky tejto choroby, mali by ste sa poradiť s lekárom a dodržiavať všetky jeho odporúčania. Liečba rôznych typov prostatitídy ľudovými metódami môže slúžiť len ako vynikajúci doplnok k základným lekárskym opatreniam. Po mnoho rokov sa nahromadili dostatočné skúsenosti na zbavenie sa tejto choroby, každý si vždy môže vybrať prijateľnú možnosť pre seba. Hlavnou podmienkou účinnej liečby ochorenia, najmä jeho chronickej formy, je pravidelné používanie kvalitných surovín podľa určenej receptúry.

Môžete zvážiť niekoľko účinných receptov určených na boj proti prostatitíde:

 1. Propolis (200 g akéhokoľvek slnečnicového oleja a 30 g propolisu sa zahrieva vo vodnom kúpeli, potom sa s ním perineum maže 2 týždne).
 2. Med (ako súčasť šťavy z rôznych liečivých rastlín sa užíva perorálne 2 krát denne, 2 polievkové lyžice).
 3. Tekvicové semená (prášok z tekvicových semien sa užíva 2 polievkové lyžice pred jedlom 2 krát denne).

Za prevenciu po komplexnej liečbe prostatitídy možno považovať nielen správnu výživu, aktívny životný štýl, ale aj pravidelný chránený sex.

Liečba prostatitídy rôznych foriem je teda vždy celým komplexom postupných opatrení. Iba s jasnou implementáciou všetkých pokynov špecialistu môžete získať požadovaný výsledok a zbaviť sa tejto nepríjemnej choroby.