Ako liečiť chronickú prostatitídu?

muž s chronickou prostatitídou ako liečiť

Muži často čelia takej chorobe, ako je chronická prostatitída. Choroba postihuje mladých aj starých mužov.

Prostata je zraniteľný orgán, ktorý trpí rôznymi urologickými ochoreniami. Liečba chronickej prostatitídy vyžaduje, aby pacient dodržiaval lekárske odporúčania.

Terapeutické metódy doma

Napriek tomu, že chronická prostatitída je bežnou patológiou, je dosť ťažké ju liečiť. Najprv musíte niekoľko dní dodržiavať odpočinok v posteli. Po druhé, vyhýbajte sa fyzickej aktivite.

Po tretie, úplne opustiť zlé návyky vrátane fajčenia a pitia alkoholických nápojov. Po uplynutí obdobia exacerbácie musí pacient zvážiť režim práce a odpočinku.

Jednoduché pravidlá pomôžu v budúcnosti zabrániť výskytu opakovaných komplikácií:

 1. Neprechladni. Na studenej zemi alebo betónových konštrukciách sa nedá sedieť, aj keď je vonku leto. Noste ľahké a pohodlné oblečenie, ktoré je voľné a vhodné na sezónu. Aby ste sa zbavili patológie, je potrebné vytvrdzovať telo vodou vo vzduchových kúpeľoch. Chôdza 1-2 hodiny každý deň.
 2. Nemôžete vydržať, ak naozaj chcete ísť na toaletu. Odporúča sa pravidelne vyprázdňovať močový mechúr každé 3 až 4 hodiny. Jej preplnenie alebo dlhodobé zadržiavanie negatívne ovplyvňuje stav prostaty.
 3. Pri sedavej práci by si mal muž urobiť prestávku: každé 1 - 2 hodiny na 3 - 5 minút - prechádzka, zahriatie. Ak to nie je možné, mali by ste sa naučiť, ako natiahnuť konečník, stačí 40-krát v jednom prístupe. Takéto cvičenia by sa mali vykonávať až 6-krát denne.
 4. Venujte sa fyzickej aktivite s mierou. Toto je hlavný faktor, ktorý pomáha predchádzať rozvoju patológie. Na odstránenie preťaženia v prostate a panvových orgánoch stačí každé ráno robiť gymnastiku, chodiť mierne. Každý týždeň môžete ísť na chatu, napríklad zbierať lesné plody, huby, cez víkendy na 3 hodiny chodiť na prechádzky. Okrem toho choďte do bazéna alebo cvičte doma na bežiacom páse, ako aj použite iné podobné simulátory.
 5. Je potrebné vylúčiť všetky faktory, ktoré môžu viesť k poraneniu perinea. Vzdajte sa jazdeckého športu, cyklistiky, motokrosu.
 6. Majte pravidelný sexuálny život. Najdôležitejší faktor, ktorý pomáha predchádzať preťaženiu prostaty. Je dôležité si uvedomiť, že nie je možné prerušiť alebo oddialiť pohlavný styk. Je lepšie mať stáleho partnera.
 7. Bojujte so zápchou.
 8. Alkoholické nápoje by mali prestať piť pri chronickej prostatitíde v štádiu exacerbácie. Okrem toho sa počas obdobia remisie choroby odporúča mužovi čo najviac znížiť spotrebu alkoholu. Najmä úplne odmietajte pivo a lacné vína.
 9. Je potrebné vyhýbať sa stresovým situáciám, nervovému vypätiu, dať prednosť meditácii či autotréningu.
 10. Pravidelne navštevujte urológa, podstúpte preventívne vyšetrenie, vykonajte príslušné testy.

Tieto jednoduché preventívne opatrenia pomôžu zabrániť rozvoju chronickej formy ochorenia a jeho exacerbácii, ako aj posilniť telo a zvýšiť jeho obranyschopnosť.

Liečebná terapia

Najčastejšie sa zápal prostaty vyskytuje na pozadí rôznych infekcií a vírusov, ktoré sú sexuálne prenosné. Liečba chronickej prostatitídy sa uskutočňuje v niekoľkých fázach.

Napriek moderným diagnostickým metódam, ktoré pomáhajú určiť ochorenie včas, 30% mužov sa nemôže úplne zbaviť patológie. Účinnosť liečby závisí od dobre koordinovaného vzťahu medzi pacientom a lekárom.

Hlavné terapeutické kroky:

 1. Anestézia. Pacient by mal užívať nesteroidné protizápalové lieky na chronickú prostatitídu.
 2. Zníženie úzkosti. Muž má predpísané antidepresíva.
 3. Obnova močového procesu.
 4. Aplikácia lokálnej liečby, ako je sprchovanie.
 5. Účasť na fyzioterapeutických stretnutiach.
 6. Liečba cielenými antibiotikami.
 7. Chirurgická intervencia v prípade zúženia močovej trubice alebo abscesov prostaty.

K dnešnému dňu je liečba chronickej prostatitídy antibiotikami úplne opodstatnená. Ale pacient by mal absolvovať celý kurz, ktorý trvá v priemere 2 týždne. Vo väčšine prípadov po liečbe lekár vyšetrí pacienta, vydá svoj názor, spravidla existuje pozitívny trend.

Antibiotiká na chronickú prostatitídu sa používajú, pretože ochorenie sa vyskytuje na pozadí infekcie spôsobenej patogénnymi baktériami. Len kvalifikovaný lekár si môže vybrať účinný liek, berúc do úvahy charakteristiky pacienta.

Dôležité! Počas liečby chronickej prostatitídy treba dodržiavať prísny režim a dávkovanie liekov.

V medicíne neexistuje absolútny liek, ktorý by úplne uvoľnil patológiu. Je potrebné dodržiavať komplexnú terapiu, ako aj určité pravidlá. Vzhľadom na to, že ochorenie je špecifické a závažné, samoliečba môže byť smrteľná.

Aby ste sa zbavili zápalu prostaty chronickej formy, je potrebné podstúpiť dôkladnú diagnostiku, potom účinnú liečbu, dodržiavať všetky pravidlá a odporúčania ošetrujúceho lekára.

Iné liečby

Liečba chronickej prostatitídy sa úspešne uskutočňuje konzervatívnymi prostriedkami, ale musí byť komplexná. Okrem toho musí muž prehodnotiť svoj životný štýl.

Na rozvoj ochorenia má vplyv nevyvážená strava, sedenie, promiskuitná sexuálna aktivita. Mnohé z týchto faktorov je potrebné upraviť. Ale existujú aj iné spôsoby liečby, ktoré komplexne pomáhajú bojovať proti chronickému zápalu prostaty.

Diéta

Je potrebné zmeniť stravu hneď, ako sa objavia prvé príznaky ochorenia. Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je vzdať sa alkoholu, pretože alkohol zvyšuje zápalový proces a bolesť a dráždi kanály žľazy.

Z jedálneho lístka treba vylúčiť tučné mäso, ktoré môže spôsobiť tvorbu cholesterolových plakov. Vedie k poruchám krvného obehu. Nemôžete jesť huby, strukoviny, droby, ako aj korenené jedlá, čaj, kávu, sódu a pečivo.

Diétna výživa by sa mala neustále pozorovať, pretože používanie škodlivých potravín môže spôsobiť recidívu choroby.

masáž prostaty

Postup sa vykonáva ručne cez konečník. Toto nie je najpríjemnejší liek, ktorý sa používa na liečbu chronickej prostatitídy, ale masáž je vysoko účinná.

Fyzioterapia

Tepelné procedúry zlepšujú mikrocirkuláciu, ako aj vstrebávanie liečiv v tkanive. Liečba prostatitídy zahŕňa použitie ultrazvukového ohrevu, zavlažovanie antibakteriálnymi látkami cez klystír.

Balneoterapia

Minerálne vody sú dobré na liečbu chronickej prostatitídy. V balneologických strediskách sú pacientom predpísané nízkomineralizované vody, ktoré sa môžu užívať perorálne alebo vo forme kúpeľov.

Prevádzka

Liečba chronickej prostatitídy je zriedkavá, ale stále zahŕňa chirurgický zákrok. Existuje riziko komplikácií, navyše táto metóda môže byť neúčinná.

Pacient bude mať tiež dlhé obdobie rehabilitácie. Preto je operácia menovaná ako posledná možnosť.

Chirurgická intervencia je indikovaná, ak tradičná liečba nepriniesla pozitívne výsledky. Na odstránenie závažných komplikácií je tiež potrebná operácia. Môže to byť absces alebo hnisavý zápal blízkych tkanív, prítomnosť kameňov v obličkách alebo močovom mechúre.

Záver

Liečba zápalu prostaty môže trvať mnoho mesiacov. Navyše ani účinná terapia nie vždy pomáha úplne a natrvalo zbaviť sa choroby.

Ak je mužovi diagnostikovaná chronická prostatitída, musí myslieť na to, že život sa zmení. V opačnom prípade liečba neprinesie pozitívne výsledky.

Aby sa zabránilo rozvoju patológie, stačí si zapamätať užitočné odporúčania, pretože je ľahšie dodržiavať prevenciu ako liečiť prostatitídu. Je potrebné sa chrániť, viac sa hýbať, jesť vyváženú stravu a vyhýbať sa podchladeniu.