Liečba prostatitídy doma s ľudovými a lekárenskými prostriedkami

Recepty alternatívnej medicíny sa stále aktívne využívajú pri liečbe rôznych zdravotných problémov. V počiatočných štádiách prostatitídy postačujú domáce lieky. Ak sa však tento moment premešká a problém je už zaťažený sprievodnými komplikáciami, budete musieť použiť farmakologické lieky.

Klasifikácia a hlavné príznaky

Prostatitída je vývoj zápalových procesov v prostatickej žľaze. Primárnym zdrojom patológie je porušenie prívodu krvi do svalov a tkanív malej panvy alebo ich infekcia.

bolesť u muža s prostatitídou

Hlavné príznaky, ktoré pomáhajú identifikovať chorobu:

 • Časté nutkanie na močenie.
 • Rezné bolesti pri chodení na toaletu alebo pri ejakulácii.
 • Menšie hnisavé inklúzie obsiahnuté v moči.
 • Erektilná dysfunkcia (impotencia).

Akútna forma je sprevádzaná príznakmi zápalového procesu v tele: všeobecná letargia a slabosť, hypertermia, bolesti hlavy.

Choroba má špecifickú klasifikáciu:

 • Akútna forma bakteriálnej prostatitídy.
 • Chronické bakteriálne ochorenie.
 • Chronická nebakteriálna prostatitída.
 • Zápalová prostatitída, asymptomatická.

Nebakteriálne lézie sú zase rozdelené do 2 kategórií - zápalové a nezápalové.

V počiatočných štádiách ochorenia sú príznaky jemné a krátkodobé, ale ak neprijmete žiadne opatrenia na liečbu prostatitídy a jej prevenciu, príznaky sa stanú progresívnymi so silnou bolesťou a častou erektilnou dysfunkciou.

Podozrenia na problém s prostatou môžete potvrdiť alebo vyvrátiť kontaktovaním lekára (urológa), ktorý vykoná množstvo diagnostických štúdií, ponúkne zodpovedanie niekoľkých testovacích otázok, v prípade potreby predpíše liečbu a poučí o metódach prevencie.

Príčiny choroby

Predpoklady pre vznik prostatitídy sú rôzne a závisia od životného štýlu. Muži v mladom veku pomerne často spozorujú erektilnú dysfunkciu po strese, napríklad na univerzite alebo pri problémoch v práci.

Veľké percento pacientov s diagnostikovanou prostatitídou má nadváhu, čo prispieva k zlej cirkulácii v panvovej oblasti. Existuje stagnácia krvi, zvýšenie veľkosti prostaty. Deklarované procesy spravidla prispievajú k vzniku zápalu v okolitých tkanivách a orgánoch.

V neposlednom rade je to rozvoj prostatitídy v dôsledku traumy panvových orgánov. V prípade poškodenia dôjde k čiastočnému alebo úplnému narušeniu krvného zásobenia (prasknutie krvných ciev, ich porušenie). Nedostatočná úroveň fyzickej aktivity (sedavá práca vodičov, kancelárskych pracovníkov) vedie k stagnácii krvi a poškodeniu orgánov a tkanív malej panvy.

Zápalové procesy z okolitých orgánov a tkanív, napríklad v konečníku, prechádzajú do prostaty. Prostatitída sa vyvíja ako komplikácia častých exacerbácií genitourinárnych infekcií a pohlavných chorôb.

Domáca terapia

Alternatívna medicína má vo svojom arzenáli pôsobivý zoznam receptov. Liečba prostatitídy ľudovými prostriedkami by mala byť zložitá, pretože dôvody jej vývoja sú rôzne. Súčasťou kurzu by mali byť upokojujúce bylinné prípravky, protizápalové rastlinné prípravky a samozrejme prípravky zvyšujúce potenciu.

Jednou z najúčinnejších metód na zlepšenie krvného obehu v oblasti panvy je lokálna aplikácia pijavíc, no nie všetci pacienti tento krok podstupujú. V počiatočných štádiách patológie sú niektoré recepty schopné samostatne vyriešiť mužský problém prostatitídy, zatiaľ čo iné zohrávajú úlohu pomocnej metódy liečby na pozadí základnej liekovej terapie.

Ako bylinné liečivo sa používajú éterické oleje a prípravky z rôznych rastlinných surovín: jedľovec, lieska, hruška, skorocel, gaštan, Kalanchoe a iné.

Cibuľová šupka

Na liečbu prostatitídy u mužov sa úspešne používa odvar z cibuľových šupiek. Nie je ťažké ho pripraviť: suroviny sa musia umyť, vložiť do hrnca a naplniť vodou. Varte 5 minút a nechajte hodinu. Výsledný vývar musí byť filtrovaný a konzumovaný trikrát denne, pol lyžičky.

Cesnak

Liečivo sa pripravuje nasledovne:

 1. Ošúpte a nasekajte 5 stredných strúčikov cesnaku.
 2. Výslednú kašu nalejte vriacou vodou (pol litra).
 3. Trvajte na tom počas noci.
 4. Pred užitím infúzie určite preceďte.
 5. Mali by sa užívať v štvrtine pohára pred raňajkami a večerou.

Tento liek začne účinkovať po 4-5 dňoch. V tomto prípade by sa priebeh liečby nemal prerušovať, mal by trvať asi mesiac.

Pozitívny účinok cesnaku pri prostatitíde nie je spôsobený účinkom na potenciu, ale schopnosťou čistiť cievy. Práve vďaka tomu sa zlepšuje prekrvenie všetkých orgánov a tkanív v malej panve.

Tar

Decht zozbieraný z brezy je v ľudovom liečiteľstve známy pre svoje protizápalové vlastnosti. Pri prostatitíde sa látka môže použiť ako rektálna zmes a dechtová voda.

Rektálna zmes sa pripravuje nasledovne: surovinu je potrebné trochu zahriať a pridať do nej niekoľko kvapiek propolisovej tinktúry. Malé množstvo výslednej kompozície sa vstrekuje do konečníka v noci. Je potrebné liečiť sa asi 2 mesiace.

Na prípravu dechtovej vody je potrebné rozpustiť brezový decht vo vode v pomere 1: 8. Tento roztok sa privedie do varu a varí sa 5 minút. Liečivo sa má podávať infúziou v tesne uzavretej nádobe na tmavom mieste (2 dni). Počas tejto doby sa na povrchu dechtovej vody vytvorí pena, ktorá sa musí odstrániť a obsah samotnej nádoby sa preleje do inej skladovacej nádoby.

Pol hodiny pred jedlom musíte vypiť pol pohára vody. Trvanie liečebného cyklu je len 10 dní, potom sa odporúča urobiť prestávku v rovnakom trvaní a opakovať priebeh liečby. Potom, po 20 dňoch - desiatich dňoch pitnej vody znova. Ak je potrebné vrátiť sa k liekom, možno to urobiť až po roku.

Aspenová kôra

Nastrúhaná sušená kôra osiky by mala byť umiestnená do 1-litrovej panvice o 1 tretinu. Doplňte vodou. V tejto forme sa zmes infúzi 2 týždne. Musíte si vziať napätú liečivú infúziu v 1 polievkovej lyžici. l. trikrát za deň. Keďže je zloženie veľmi horké, môžete ho skúsiť osladiť medom.

Med a aloe

Ako liek na prostatitídu sa používa zmes medu, aloe a červeného vína. V rovnakých množstvách musíte odobrať šťavu z listov aloe a medu (napríklad 500 g každý) a naliať fľašu suchého červeného vína. Trvajte na 5 dní na tmavom mieste. Prijatý liek sa užíva mesiac, 1 polievková lyžica 2-3 krát denne. Po týždni je možné priebeh liečby zopakovať.

zelenina s prostatitídou

Ženšeň

Ženšen je známy svojimi vlastnosťami proti starnutiu, ktoré ovplyvňujú celé telo ako celok, vrátane prostaty. Tinktúru je možné zakúpiť v lekárni alebo si ju pripraviť sami doma. 1 diel listov alebo koreňa ženšenu predstavuje 10 dielov 50% alkoholu. Na liečbu prostatitídy by ste mali užívať 20 kvapiek raz denne. Ale tento liek má aj kontraindikácie. Je lepšie ho nepoužívať, ak máte sklony k nespavosti a hypertenzii.

Bylinné odvary

V ľudovom liečiteľstve existuje niekoľko pomerne účinných rastlinných prípravkov:

 • Najúčinnejším receptom s použitím bylín na liečbu prostatitídy je zber žihľavy, brezy, brusnice, prasličky, šalvie, cinquefoil, paliny z listov. Rastlinné suroviny by sa mali zmiešať v rovnakých množstvách a variť vo vode 15 minút. Nechajte pôsobiť 2-3 hodiny. Musíte piť infúziu trikrát denne po jedle štvrtiny pohára.
 • Ďalšia bylinná zbierka nie je nižšia vo svojich pozitívnych vlastnostiach: púčiky brezy, bodliak mariánsky, koreň kalamusu, skorocel, manžeta, harmanček, brečtan poľný, ľanové semená, pšeničná tráva, bobule hlohu. Spôsob prípravy a dávkovanie sú podobné ako v prvom recepte. Pre chuť sa do čaju pridáva citrón.

Okrem všetkých uvedených rastlinných liekov sa liečba prostatitídy doma vykonáva pomocou špeciálnych zariadení (masážnych prístrojov), ktoré majú magnetický, vibračný alebo elektrický účinok.

Ihličnaté kúpele

Ako ďalší liek na prostatitídu počas hlavnej terapie sa odporúča užívať borovicové kúpele. Tento poplatok za vodné procedúry je k dispozícii v lekárňach. Podľa pokynov na etikete je potrebné priviesť určité množstvo suchých surovín do varu a koncentrovaný roztok pridať do kúpeľa naplneného teplou vodou. V nej by malo byť dostatok tekutiny. Tento postup by sa mal vykonávať každý večer pred spaním, kým voda nevychladne (15 minút). Nemusíte sedieť v studenom kúpeli: to vedie k nadmernej hypotermii.

Fyzické cvičenia

Cvičenie je mimoriadne prospešné pri sedavom spôsobe života. Osemhodinové sedenie v kancelárii aj na pohodlnom kresle narúša zásobovanie krvou v malej panve, čo vedie k stagnujúcim procesom. Špeciálne vybrané zostavy cvikov urýchľujú krv a zlepšujú prekrvenie tkanív a orgánov. Treba mať na pamäti, že športovanie nebude mať pozitívny vplyv na bakteriálnu prostatitídu.

Ako obvinenie proti uvažovanému problému bol vyvinutý súbor špeciálnych cvičení:

 • Drepy - 100 krát denne. Musia byť hlboké. Ak vám fyzická forma neumožňuje urobiť tento počet opakovaní, môžete to rozdeliť na niekoľko prístupov. Na druhý deň zo zvyku môžu svaly na nohách bolieť. Najprv stačí robiť drepy každý druhý deň a časom, keď svaly silnejú, by ste mali záťaž zvyšovať.
 • "Nožnice" pri sedení na podlahe - 20-krát. Rovnaké cvičenie v polohe na bruchu - tiež 20-krát.
 • "Kalachik" - ležiaci na chrbte, musíte si pritiahnuť kolená čo najbližšie k hrudníku a chytiť ich rukami. Zostaňte v tomto stave 20 minút. V tomto prípade je prípustné hojdanie, ktoré má dobrý vplyv na držanie tela a chrbticu.
 • Samomasáž perinea možno pripísať aj fyzickým účinkom na panvové orgány. Pravidelná masáž pomáha zbaviť sa stagnujúcich procesov a zlepšiť krvný obeh.

Takýto súbor cvičení môže nielen pomôcť pri odstraňovaní prostatitídy, ale je tiež dobrou metódou na prevenciu jej rozvoja.

Konzervatívna liečba drogami

Po absolvovaní diagnózy a potvrdení diagnózy je predpísaná lieková terapia pozostávajúca z niekoľkých kategórií liekov:

 • Antibakteriálny.
 • Svalové relaxanty.
 • Adrenergné blokátory skupiny alfa.
 • Imunomodulátory.
 • Hormonálne.
 • Rektálne čapíky.

Predpísané sú antibiotiká určitého účinku, ktoré majú tendenciu sa hromadiť v prostate a pôsobia antibakteriálne na jej tkanivá. Svalové relaxanciá pomáhajú uvoľniť svaly v panvovej oblasti, ktoré môžu byť počas exacerbácie prostatitídy napäté.

Kombinácia liečby farmakologickými liekmi s receptami tradičnej medicíny a dodatočným kurzom fyzioterapie vám umožňuje úspešne bojovať proti prostatitíde. Kategoricky sa neodporúča odložiť liečbu, pretože jednou z najnebezpečnejších komplikácií príslušnej patológie je rakovina prostaty.

Profylaxia

Starostlivosť o prevenciu je jednoduchá: musíte viesť zdravý a aktívny životný štýl. Medzi hlavné metódy preventívnych opatrení patria:

 • vylúčenie prípadov hypotermie;
 • dostatočná fyzická aktivita - ranné cvičenia, častá chôdza;
 • nosenie voľného, netesného oblečenia;
 • obmedzenie používania korenistých, vyprážaných potravín a zavedenie potravín bohatých na vitamíny a minerály (zeler, petržlen a iné);
 • odmietnutie fajčenia alkoholu a tabaku;
 • Dobrý odpočinok;
 • normálny (pravidelný) sexuálny život;
 • vyhýbanie sa prípadom abstinencie;
 • kurzy vitamínov a minerálov;
 • dodržiavanie osobnej hygieny.

Ako prevenciu prostatitídy môžete použiť aj bylinnú medicínu a bylinné prípravky a kúpele nielen pomáhajú vyliečiť chorobu, ale môžu tiež zabrániť jej rozvoju.