Príznaky prostatitídy u mužov

Pokiaľ ľudské telo a najmä to mužské nezlyhá a nebude signalizovať zlý zdravotný stav bolesťami v ktorejkoľvek jeho časti, zdá sa, že tento predstaviteľ silnejšieho pohlavia bude vždy mladý a zdravý a drobné neduhy a bolestivé príznaky zmiznú samé. Podľa štatistík sa však prvé príznaky prostatitídy u mužov objavujú bezvýznamne, a preto ich samotní muži ignorujú, čo má v konečnom dôsledku dosť vážne následky. Čo je potrebné urobiť pri prvých prejavoch a signáloch vývoja prostatitídy, ako zabrániť exacerbácii povahy ochorenia a zabrániť nežiaducim následkom - zvážime neskôr v tomto článku.

Všeobecné informácie

Podľa štatistík je prostatitída najčastejším čisto mužským urologickým ochorením, čo je zápal takej zložky reprodukčného systému, ako je prostata, ktorá sa nachádza pod močovým mechúrom. Jednoducho povedané, prostata sa nachádza v blízkosti močovej trubice a pokrýva ju. Zápal prostaty vyvoláva jej zväčšenie, v dôsledku čoho tlačí na močový kanál, zmenšuje v ňom lúmen, čím sa močový mechúr pri močení úplne nevyprázdni.

Pred niekoľkými desaťročiami bola prostatitída považovaná za chorobu zrelého veku, pretože u silnejšieho pohlavia bola táto choroba pozorovaná po 45 rokoch, zatiaľ čo dnes sa príznaky zápalu prostaty môžu objaviť aj u mladých mužov (do 30 rokov).

Prostatická žľaza v mužskom tele plní nasledujúce funkcie:

 • produkuje tajomstvo, ktoré robí spermie tekutejšími a pomáha predĺžiť trvanie aktivity spermií;
 • produkuje prostaglandíny a iné účinné látky a hormóny;
 • poskytuje dostatočnú rýchlosť uvoľňovania spermií;
 • chráni spermie pred vniknutím do moču.

Hlavným problémom, ktorý sa objavuje v dôsledku rozvoja prostatitídy, je to, že s nárastom objemu samotnej žľazy zostáva po močení v močovom mechúre stále väčšie množstvo moču a otrávi mužské telo. Preto by sa nemali ignorovať ani menšie príznaky zápalu, aby sa choroba nespustila do vážnejších následkov.

Príčiny

Výsledky dlhodobých klinických štúdií umožnili identifikovať hlavné príčiny ochorenia a skupiny ľudí trpiacich prostatitídou najčastejšie.

Riziková skupina teda zahŕňa mužov:

 • dlhé pracovné sedenie, ako aj sedavý životný štýl;
 • majú nadváhu;
 • promiskuitný pohlavný styk, ktorého následkom môže byť poškodenie pohlavne prenosnými infekciami;
 • trpí častou zápchou, ktorá vyvoláva šírenie mikroorganizmov a bakteriálny zápal prostaty;
 • nadmerné namáhanie svalov slabín v dôsledku zranenia alebo pracovných dôvodov, ako sú vodiči;
 • náchylné na častú hypotermiu, hormonálne poruchy, ako aj tých, ktorých sexuálny život nie je pravidelný.

Príznaky prostatitídy u mužov

Akékoľvek vážne ochorenie určitými signálmi varuje pred jeho počiatočným štádiom vývoja. Ak ich neberiete do úvahy a nepožiadate o radu odborníka včas, môžete stratiť drahocenný čas, ktorý sa dá využiť na liečbu choroby hneď na začiatku.

Choroba často prebieha bez jednoznačných príznakov a prechádza bez náležitej pozornosti do chronickej formy, ktorá sa ťažko lieči.

Určitými signálmi upozorňuje na svoje počiatočné štádium vývoja akéhokoľvek závažného ochorenia

Ale ak je človek pozorný voči zmenám, ktoré sa mu vyskytujú, určite si všimne počiatočné príznaky zápalu v nasledujúcich prejavoch prostatitídy u mužov:

 1. Časté nutkanie na močenie v noci.
 2. Samotný proces vyprázdňovania močového mechúra je náročný, s charakteristickým slabým tlakom, prerušovaným alebo deleným prúdom, bolestivým a dlhším ako jeho normálny priebeh.
 3. Muž pociťuje pálenie pri močení, po ktorom zostáva pocit plného močového mechúra.
 4. Bolestivé pocity pri pohybe čriev.
 5. Znížená kvalita erekcie, únava, nočné mimovoľné erekcie.
 6. Pocit zimnice v dôsledku zvýšenej telesnej teploty.
 7. Zvýraznenie konkrétnej farby.

Príznaky prostatitídy

Prostatitída spôsobená mikroorganizmami (bakteriálnymi) sa zvyčajne môže vyskytnúť v akútnych a chronických formách, z ktorých každá sa vyznačuje prítomnosťou špeciálnych symptómov:

 • ak je prostatitída pozorovaná v akútnej forme, potom je častým javom výrazné zvýšenie telesnej teploty, bolesť sa rozširuje nielen do oblasti prostaty, ale vyžaruje aj do slabín a dokonca aj do bedrovej oblasti, muži zaznamenávajú prítomnosť ťažkých a časté močenie, zníženie libida;
 • chronický priebeh prostatitídy je charakterizovaný charakteristickou bolesťou v panvovej a perineálnej oblasti, prítomnosťou krvných zrazenín v semene a bolestivou ejakuláciou, častým nutkaním na močenie v noci, ktoré je sprevádzané pálením a bolesťou.

Aká je zvláštnosť akútneho a chronického zápalu?

Akútna prostatitída je oveľa menej častá ako chronická prostatitída. Znakom prejavu akútnej formy ochorenia je charakteristická silná bolesť, ktorá je dislokovaná v perineu a zosilňuje sa počas močenia a defekácie. Okrem toho môže dôjsť k pretrvávajúcemu výtoku z močového kanála a zníženiu erekcie. Teplota sa môže zvýšiť na 38-39 stupňov. V závažných prípadoch, s akútnou retenciou moču, je možná vážna intoxikácia tela.

Chronická prostatitída má príznaky podobné ako iné urologické ochorenia, niekedy dokonca asymptomatické. Môže sa však rozpoznať podľa miernej a rýchlo prechádzajúcej bolesti v perineu, ako aj v oblasti slabín a ohanbia. Dĺžka a kvalita styku sa výrazne mení a pri rannom močení môže byť v moči prítomný sediment vo forme bielych vločiek. Po vyprázdnení močového mechúra môže byť charakteristický výtok.

Dôsledky

Ak neidentifikujete ochorenie, ako je prostatitída, a nezačnete s jej včasnou liečbou, následky môžu byť veľmi poľutovaniahodné - od porušovania obvyklého životného štýlu pacienta, vyvolaného závislosťou na toalete, neustálych nepríjemných a bolestivých pocitov, intoxikácie spôsobenej otravy produktmi vlastnej životnej činnosti tela obsiahnutými v stagnujúcom moči až po výrazné poruchy v genitálnej oblasti až po impotenciu a neplodnosť.

bolesť u muža s prostatitídou

Okrem toho prostatitída u muža znižuje kvalitu spermií a v dôsledku toho aj pravdepodobnosť počatia. Patologické procesy vyskytujúce sa v prostatickej žľaze môžu spôsobiť jej absces, zlyhanie obličiek a zápal iných orgánov genitourinárneho systému.

Bolestivý syndróm

V akejkoľvek forme prostatitídy je tento proces nevyhnutne sprevádzaný bolestivým syndrómom a bolesť často vyžaruje do miešku, krížovej kosti, brucha, chrbta a panvy. Samotná prostata nemôže dať takú silnú bolesť, ale nervové zakončenia iných panvových orgánov ostro reagujú na zápalové procesy v nej lokalizované.

Špecifický výboj

Výtok z močového kanála s prostatitídou môže byť nasledujúcich typov:

 1. Mliečna farba, hustá konzistencia výboja - signalizujú vývoj zápalového procesu v prostatickej žľaze.
 2. Nekontrolovaný výtok spermií z močovej trubice - naznačuje prechod prostatitídy na chronickú formu alebo vývoj iných ochorení genitourinárneho systému.
 3. Hnisavý výtok sa objavuje s pomalou prostatitídou, ale v kombinácii so zvýšenou teplotou je príznakom prechodu ochorenia do akútnej formy.
 4. Hnisavý výtok s prímesou hlienu sa pozoruje v prítomnosti bakteriálnej prostatitídy spôsobenej mikroorganizmami, ktorých infekcia sa vyskytuje najmä sexuálnym kontaktom.
hnisavý výtok ako príznak prostatitídy

Liečba prostatitídy

Úplné vyliečenie prostatitídy je pomerne zdĺhavý proces, ktorý si vyžaduje integrovaný prístup. Po prvé, pomocou laboratórnych testov sa vykonáva diagnostika na určenie povahy ochorenia, predpisujú sa ultrazvukové vyšetrenia, MRI a tomografia, pomocou ktorých sa jasne určuje prítomnosť tejto konkrétnej choroby, a nie inej s podobnými príznakmi.

Hneď ako sa potvrdí diagnóza prostatitídy, urológ predpíše potrebnú liečbu, ktorá zahŕňa:

 1. Lieky, ktoré zlepšujú krvný obeh.
 2. Lieky na zmiernenie bolesti.
 3. Protizápalové lieky.
 4. Ak sú príznaky intoxikácie, predpisujú sa detoxikačné roztoky a elektrolyty.
 5. Ďalšie aktivity môžu zahŕňať diétne jedlo, cvičebnú terapiu a sedatíva.

Chirurgická liečba je indikovaná len pri abscese prostaty alebo pri úplnom zablokovaní odtoku z močového mechúra.

lieky na prostatitídu

Ako liečiť prostatitídu doma

Tradičné metódy liečby prostatitídy zahŕňajú použitie prírodných liekov, ako sú:

 1. Tekvicové semiačka.
 2. Vývar a klystíry s ním z gaštanovej kôry.
 3. Tinktúra zo zrelých gaštanových plodov.
 4. Čerstvo vylisované šťavy z mrkvy, repy, uhoriek, špargle.
 5. Bazová šťava (čierna).
 6. Masáž prostaty.

Malo by sa však pamätať na to, že takéto prostriedky sú pomocné, proces liečby bude dosť zdĺhavý a musí byť pod dohľadom kvalifikovaného urológa.

Prevencia prostatitídy

Každý človek môže vykonávať preventívne opatrenia nezávisle:

 • dbať na fyzickú aktivitu, racionálne striedať prácu, odpočinok a fyzickú aktivitu;
 • chodiť a čím viac, tým lepšie;
 • dodržiavať pravidlá zdravej výživy a životného štýlu;
 • navštívte lekára, ak sa objavia aj menšie príznaky vývoja ochorenia;
 • používať antikoncepčné prostriedky;
 • muži, ktorým hrozí, že nebudú nosiť závažia, a tiež sa vyhnúť nadmernej fyzickej námahe;
 • dodržiavať usporiadaný sexuálny život.

Recenzie

Fóra venované rôznym metódam liečby ochorení prostaty sú plné správ, ktorých leitmotív je rovnaký:

 • choroba postihuje asi 60 percent mužov v dospelosti (nad 40 rokov);
 • mnohí z nich neustále odkladajú návštevu špecialistu, čo spúšťa ochorenie, v dôsledku čoho sa prostatitída stáva chronickým ochorením;
 • signály bolesti, ktoré sa objavujú, a prítomnosť charakteristického výtoku sú často vnímané ako prejavy pohlavne prenosných chorôb a nezávisle a niekedy aj na radu priateľov užívajú lieky, hoci s istotou vedia, že je lepšie konzultovať s odborníkom;
 • takmer všetci majú erektilnú dysfunkciu, zníženú sexuálnu túžbu a sexuálnu dysfunkciu.