Ako sa prejavuje prostatitída u mužov, príznaky ochorenia

bolesť v slabinách u mužov s prostatitídou

Prostatitída je ochorenie, ktoré sa môže vyskytnúť iba v mužskom genitourinárnom systéme. Zástupcovia silnejšej polovice sa zriedka ponáhľajú k lekárovi a často preskočia priaznivú fázu liečby, pričom riešenie zdravotných problémov nechávajú vo vhodnom čase, ktorý zvyčajne prichádza príliš neskoro. Je veľmi dôležité počúvať svoje telo, včas identifikovať problémy, ktoré hrozia uväznením na dlhú dobu na nemocničnom lôžku.

Starostlivosť o zdravie prostaty sa stáva obzvlášť dôležitou v dospelosti. Ale choroba sa aktívne stáva mladšou. Ak bola skôr diagnostikovaná hlavne u mužov nad 40 rokov, teraz sa príznaky prostatitídy začali zisťovať vo veku 20 - 25 rokov. Takmer každý druhý muž trpí.

Úloha prostaty v mužskom tele

Tento orgán sa často nazýva "druhé srdce" kvôli mnohým dôležitým funkciám, ktoré žľaza vykonáva. Vytvára sa v nej tajomstvo, ktoré riedi zloženie spermií, žľaza je súčasťou zvierača, ktorý reguluje proces močenia, produkuje a premieňa mužské hormóny a tiež prispieva k pocitu orgazmu.

Príznaky prostatitídy u mužov a jej príznaky

Prostatitída je zápal sprevádzaný opuchom tkanív prostaty (prostata), nevyhnutne sa prejaví, aj keď samotná patológia je v orgánoch susediacich s ňou, vas deferens, močovej trubici a močovom mechúre. Hlavné cesty obehového a lymfatického systému prechádzajú cez oblasť slabín, čo zhoršuje preťaženie. Mnoho nervových vlákien, ktoré prebiehajú v tejto oblasti tela, prispieva k bolestivým záchvatom.

Príznaky prostatitídy sú spôsobené typom ochorenia, ktorý je charakterizovaný príčinou jeho vzniku. Identifikujú sa tieto typy:

 • bakteriálne;
 • abakteriálne alebo neinfekčné;
 • pikantné;
 • chronický.

Aj keď pre každú položku môžete rozlíšiť jej vlastné príznaky prostatitídy, príznaky majú podobné prejavy:

 1. V suprapubickej oblasti, v oblasti slabín a v miešku je nepohodlie a bolestivosť.
 2. Časté nutkanie ísť na toaletu s rezmi a bolesťou, je tu pocit neúplného vyprázdnenia.
 3. Libido klesá.
 4. Teplota tela stúpa, zimnica pokrýva.
 5. Depresívna nálada, apatia, depresívny stav psychiky.

Minimálne dva z vymenovaných príznakov sú už výrazným dôvodom na návštevu odborného urológa alebo andrológa. Zákerná choroba môže zostať dlho bez prejavov a prvé príznaky prostatitídy u mužov sa objavia roky po nástupe provokujúceho faktora.

Stojí za to dávať pozor na bolesť v malej panve, krížovej kosti a dolnej časti chrbta. Bolestivý syndróm sa zvyšuje s abstinenciou alebo naopak príliš častým sexuálnym kontaktom. Sekrécia žľazy má prirodzené baktericídne bariéry, preto iba stagnácia tekutiny môže viesť k nástupu zápalového procesu, keď baktericídny účinok zmizne.

Príznaky prostatitídy pre rôzne typy ochorení

Na základe klinického obrazu ochorenia sa identifikujú mnohé formy a typy prostatitídy. Každý z nich sa líši svojimi znakmi a povahou priebehu ochorenia. Spôsob, akým sa prostatitída prejavuje, je spôsobený dôvodmi jej vzhľadu.

Špecialisti na urológiu identifikujú dve hlavné príčiny prostatitídy:

 • infekcia, ktorá môže vstúpiť do panvových orgánov rôznymi spôsobmi;
 • stáza tekutiny vo vnútri žľazy.

Aké faktory tvoria tieto javy:

 • infekcia genitourinárneho systému rôznymi mikroorganizmami a hubami;
 • znížená imunita, ktorá bráni ochrane pred infekciami;
 • hypotermia, napríklad z dlhého sedenia na studenom povrchu;
 • sedavý životný štýl vyvoláva stagnáciu v tele;
 • závislosť od alkoholu a fajčenia tabaku negatívne ovplyvňuje krvný obeh, cievy v malej panve sú zúžené;
 • je narušená správna produkcia hormónov, čo prispieva k vzniku problémov v oblasti genitálií alebo impotencie;

Poďme analyzovať jednotlivé formy a príznaky prostatitídy:

 1. Akútna prostatitída- zápal tkaniva prostaty. Je sprevádzaný edémom a narušením prirodzených procesov. Zdurená žľaza zväčšuje a stláča kanál vylučovacieho systému. Vyskytujú sa problémy s podávaním prirodzených potrieb, vyskytujú sa kŕče, pocit pálenia a bolesti pri močení, pocit neúplne vyprázdneného močovodu. bublina. Veľmi pokročilé prípady budú sprevádzané opuchom miešku, čo spôsobuje bolestivé nepohodlie pri palpácii. Je narušená tvorba sekrétu, ktorý tvorí zloženie spermií, čo ovplyvňuje jej kvalitné dozrievanie. Trpí aj intímna sféra života. Fyziologické nepríjemnosti negatívne ovplyvňujú psychickú pohodu. Pri ohniskách purulentnej prostatitídy u mužov budú príznaky nasledovné: viskózny žltý výtok z penisu, vysoká horúčka, akútna retencia moču. Najčastejšie je príčinou vývoja ochorenia v takej ťažkej forme infekcia prinesená do tela. Patogénne mikroorganizmy: vírusy (papilóm, chrípka), baktérie (chlamýdie, Trichomonas) a huby, napríklad z čeľade Candida. Prvé príznaky prostatitídy u mužov v ich akútnej forme budú podobné prvým signálom akejkoľvek infekčnej choroby: zimnica, slabosť, bolesti svalov, horúčka do 39 ° C. Keď sa v oblasti panvy objaví rezná bolesť, muž príde na to, že nejde len o nádchu a nebude sa dať „ležať". Potom sa pridružia problémy s chodením na toaletu. Liečbu akútnej infekčnej formy môže správne vykonávať iba lekár s príslušnou kvalifikáciou. Potrebujeme jasnú diagnózu ochorenia a rýchlu úľavu od príznakov prostatitídy. Vo väčšine prípadov sú predpísané antibiotické lieky, ktorých trvanie závisí od účinnosti ich účinku. Medikamentózna liečba bude sprevádzaná fyzioterapeutickými procedúrami, ktoré podporujú zrýchlenú obnovu tkaniva a masáž prostaty.
 2. Chronická prostatitída- najčastejšia patológia genitourinárneho systému u mužov. Podľa lekárskych štatistík je približne 80% všetkých prípadov odhalenia prostatitídy práve chronickou formou ochorenia. Najbežnejším vývojovým faktorom je účinok na telo patogénnych mikroorganizmov, napríklad Trichomonas. Nedostatok pravidelnej fyzickej aktivity, zlé návyky, trauma často vyvolávajú chronický priebeh prostatitídy. Často nie úplne vyliečená akútna prostatitída sa stáva chronickou.

Najbežnejšie príznaky chronickej prostatitídy sú:

 • nepohodlie a bolesť v suprapubickej oblasti, bolesť v oblasti slabín;
 • časté nočné prebúdzanie na toaletu;
 • Ťažkosti s močením
 • bolestivé pocity počas ejakulácie;

Chronické príznaky prostatitídy u mužov a jej príznaky spôsobujú mnohým mužom nepohodlie, ale väčšina sa s nimi zmieruje a nechodí k špecialistom, bezohľadne si myslia, že choroba môže zmiznúť sama. Môžete čakať na opačný efekt. V prípade tejto zákernej choroby môže muž dostať pokrok v podobe nebezpečnejších chorôb, prípadne chronická prostatitída prejde do akútnej formy.

Najsmutnejším výsledkom konnivácie bude neplodnosť alebo impotencia. Liečba chronickej formy prostatitídy sa vykonáva za priamej účasti lekára. Predpisuje antibiotiká a protizápalové lieky. Lieky sa používajú na uvoľnenie svalov močovej trubice, čím sa pacientovi uľahčí ísť na toaletu.

bolesť u muža s prostatitídou

Abakteriálna / neinfekčná prostatitída - faktory ako:

 • utrpel zranenia;
 • sedavý spôsob života;
 • neustály stres;
 • nízka úroveň imunity;
 • vnútorné infekcie čreva alebo malej panvy.

Známky prostatitídy budú nepohodlie alebo bolesť v panvovej oblasti, ťažkosti s chodením na toaletu, poruchy v intímnej sfére, pacient je neustále unavený, slabý, duševne deprimovaný. Samoliečba je neprijateľná, pretože si vyžaduje integrovaný prístup pozorného odborníka. Je veľmi ľahké ublížiť svojmu telu tým, že si sami naordinujete lieky.

Nesprávny výber antibiotika bude mať škodlivý vplyv na črevnú mikroflóru. Dôjde k zníženiu imunity, čo povedie k zhoršeniu procesov prebiehajúcich vo vnútri prostaty.

Existujú lieky, ktoré len zmierňujú príznaky. Ak lieky z objektívnych príčin nepomáhajú, odborník ich musí nahradiť a do terapie zaviesť hormonálne lieky.

Preventívne opatrenia

Profylaxia na prevenciu prostatitídy bude:

 • osobná hygiena;
 • usporiadaný rytmus sexuálnej aktivity;
 • športovať;
 • pravidelné zahrievanie na pracovisku v kancelárii;
 • kompletná strava;
 • odmietnutie zlých návykov;
 • včasná liečba akýchkoľvek infekcií genitourinárneho traktu;
 • neustále zvyšovanie imunity.

Známky prostatitídy u mužov a jej príznaky sú veľmi podobné mnohým iným nebezpečným ochoreniam, ako je rakovina, abscesy, cystitída. Negatívne dôsledky môžu zanechať muža sterilného. Včasné odporúčanie skúsenému odborníkovi pomôže vyhnúť sa zdravotným problémom. Je veľmi dôležité pravidelne kontrolovať svoje telo: postačí raz za rok, najmä po štyridsiatich rokoch.