Prostatitída: príznaky a liečba zápalu prostaty u mužov

liečba prostatitídy u mužov

Prostatitída je zápal prostaty, jeden z bežných problémov u 40 % mužov stredného a vyššieho veku. Bez priameho ohrozenia života vedie toto ochorenie k výraznému zníženiu jeho kvality, ovplyvňuje pracovnú kapacitu, intímnu sféru, obmedzuje slobodu a vyvoláva každodenné ťažkosti a psychické poruchy.

Prostatitída sa vyskytuje v akútnej alebo chronickej forme, môže byť infekčného aj neinfekčného pôvodu.

Príčiny prostatitídy

Príčiny prostatitídy sú rôzne: akútna forma je spojená s bakteriálnou infekciou, ktorá vstupuje do prostaty vzostupne pri urologických a pohlavných ochoreniach infekčnej povahy, chronická prostatitída v 90% prípadov nie je spojená s infekciami. Stagnácia sekrécie prostaty sa tvorí v dôsledku infekčného zápalu stien potrubia a systémových ochorení.

Príčiny akútnej prostatitídy

Akútnu bakteriálnu prostatitídu spôsobujú enterobaktérie, gramnegatívne a grampozitívne koky, chlamýdie, mykoplazmy, vírusy. Rizikovými faktormi pre infekciu prostaty sú sexuálne prenosné choroby a invazívne urologické zákroky (katetrizácia, instilácia a bougienage uretry, urocystoskopia).

Provokatérmi rozvoja infekčných zápalov býva hypotermia, dlhotrvajúca zápcha alebo hnačka, sedavé zamestnanie, nadmerná sexuálna aktivita alebo sexuálna abstinencia, chronický priebeh pohlavných a urologických chorôb, potlačenie imunitnej odpovede, nedostatok spánku, pretrénovanie, chronický stres . Zlé prekrvenie panvových orgánov, tieto faktory samotné prispievajú k aseptickému zápalu a tiež uľahčujú zavedenie patogénu do tkaniva prostaty.

Akútny bakteriálny zápal môže prejsť bez následkov, ale v niektorých prípadoch sa vyskytnú nasledujúce komplikácie:

 • akútna retencia moču;
 • chronická prostatitída (syndróm chronického zápalu panvy);
 • epididymitída;
 • absces prostaty;
 • fibróza tkaniva prostaty;
 • neplodnosť.

Príčiny chronickej prostatitídy

V 10% prípadov sa chronická prostatitída vyvíja ako komplikácia akútneho zápalu prostaty, ako aj uretritída, chlamýdie, ľudský papilomavírus a iné chronické infekcie. Asi 90 % je spôsobených abakteriálnou chronickou prostatitídou alebo syndrómom chronickej panvovej bolesti (CPPS). Táto forma ochorenia nie je spojená s infekciami, ale je spôsobená mnohými dôvodmi, predovšetkým stagnujúcimi procesmi v malej panve. Stagnácia moču, ktorá spôsobuje zápal, sa tvorí na pozadí uretritídy, neurogénneho zúženia hrdla močového mechúra, uretrálnej striktúry, autoimunitného zápalu. Zhoršuje sa prívod krvi do panvových orgánov, čo sa vysvetľuje systémovými kardiovaskulárnymi ochoreniami (ochorenie koronárnych artérií, ateroskleróza). Celkový venózny systém malej panvy určuje spojenie chronickej prostatitídy s trhlinami v konečníku, hemoroidmi, proktitídou, fistulou.

Chronická panvová bolesť u mužov je spojená s:

 • nízka fyzická aktivita;
 • nízke hladiny testosterónu v krvi;
 • zmeny v mikrobiálnom prostredí tela;
 • genetická a fenotypová predispozícia.

Príznaky prostatitídy

 • Horúčka (od 38-39 stupňov Celzia pri akútnej prostatitíde a subfebrilnom stave pri chronickej).
 • Porucha funkcie moču: časté nutkanie na močenie, nie vždy účinné, ťažkosti alebo zvýšené močenie, najmä v noci. Prúd moču je vyčerpaný a stále je v močovom mechúre nejaké zvyškové množstvo.
 • Poškodenie prostaty: leukocyty a krv v semene, bolesti pri urologickom vyšetrení.
 • Fibromyalgia.
 • Prostatorea je malý výtok z močovej trubice.
 • Bolesť v malej panve, perineu, semenníkoch, nad pubisou, v penise, krížovej kosti, močovom mechúre, miešku.
 • Bolestivé močenie a ejakulácia.
 • Konvulzívne svalové kŕče.
 • Kamene v prostatickej žľaze.
 • Chronická únava, pocit beznádeje, katastrofa, psychický stres na pozadí syndrómu chronickej bolesti.
 • Znížená výkonnosť (asténia), znížená nálada, podráždenosť).
 • Sexuálna dysfunkcia – erektilná dysfunkcia, predčasná ejakulácia, nedostatok orgazmu.
 • Môže sa pripojiť syndróm dráždivého čreva, proktitída.

V chronickom priebehu ochorenia sú znaky prostatitídy rozmazané (menej výrazné), ale pripájajú sa k nim celkové, neurologické a psychické symptómy.

Diagnostika prostatitídy

Kľúčom k úspešnej a včasnej liečbe prostatitídy je presná a komplexná diagnóza. Nízky podiel infekčnej prostatitídy sa vo väčšine prípadov vysvetľuje tým, že patogén nebol zistený. Chronické sexuálne prenosné infekcie môžu byť asymptomatické, pričom ich patogény môžu napadnúť tkanivo prostaty a spôsobiť zápal. Preto laboratórne metódy výskumu zohrávajú vedúcu úlohu v diagnostickom procese.

Na stanovenie citlivosti baktérií na antibiotiká sa vykonáva očkovanie biologických tekutín: moč, sperma a sekréty prostaty. Táto metóda vám umožňuje vybrať liek, ktorý je najúčinnejší pre konkrétny kmeň patogénu, ktorý je schopný preniknúť priamo do ohniska zápalu.

Za „klasickú" metódu laboratórnej diagnostiky prostatitídy sa považuje kulturologická (kultivácia moču, ejakulátu, obsahy sterov urogenitálneho traktu). Metóda je veľmi presná, ale vyžaduje si čas. Na detekciu baktérií sa vyrába Gramov náter, ale týmto spôsobom je nepravdepodobné, že by sa detegovali vírusy, mykoplazmy a ureaplazmy. Na zlepšenie presnosti výskumu sa používa hmotnostná spektrometria a PCR (polymerázová reťazová reakcia). Hmotnostná spektrometria je iónová analýza štruktúry látky a stanovenie každej jej zložky. Polymerázová reťazová reakcia umožňuje detekciu fragmentov DNA alebo RNA pôvodcu infekčného ochorenia, vrátane vírusov a plazmy.

V súčasnosti sa na špeciálne vyšetrenie urologických pacientov používa špeciálna komplexná štúdia metódou PCR mikroflóry urogenitálneho traktu. Výsledok testu je pripravený za deň a odráža úplný obraz mikrobiálneho pomeru v tele subjektu.

Testy na prostatitídu zahŕňajú odber moču a ejakulátu a urologické stery.
Európska urologická asociácia odporúča nasledujúci súbor laboratórnych testov:

 • všeobecná analýza moču;
 • bakteriálna kultúra moču, semena a ejakulátu;
 • PCR diagnostika.

Všeobecná analýza moču umožňuje určiť príznaky zápalu (počet jednotiek mikroorganizmov tvoriacich kolónie, počet leukocytov, erytrocytov, priehľadnosť moču) a prítomnosť kalcifikácií (kamene v prostate). Všeobecná analýza je zahrnutá v metóde niekoľkých urologických (sklených alebo porciovaných) vzoriek.

Sklenené alebo porciované vzorky pozostávajú z postupného zberu moču alebo iných biologických tekutín do rôznych nádob. Takto sa určuje lokalizácia infekčného procesu. Prostatitída je dokázaná nálezom infekčných agens, krviniek (leukocytov a erytrocytov) v konečnej časti moču pri trojskleničke alebo po urologickej masáži prostaty

Dvojsklený test - výsev strednej časti prúdu moču pred a po urologickej masáži prostaty.

Vzorka troch pohárov - počiatočná, stredná a konečná časť moču sa odoberá pri rovnakom močení.

Vzorka zo štyroch pohárov - kultivácia a celkový rozbor počiatočnej a strednej časti prúdu moču, sekrécie prostaty po urologickej masáži prostaty a časť moču po tomto výkone.

Vykonáva sa aj kulturologický výsev či PCR diagnostika ejakulátu a materiálu sterov z urogenitálneho traktu.

Na stanovenie diagnózy prostatitídy sú potrebné aj krvné testy. Všeobecná analýza kapilárnej krvi vám umožňuje potvrdiť alebo poprieť prítomnosť zápalu, ako aj vylúčiť iné diagnózy, ktoré spôsobujú rovnaké príznaky.

Diagnostika nezápalového syndrómu chronickej panvovej bolesti je náročnejšia, pretože sa opiera o klinický obraz a nepriame laboratórne parametre (vrátane celkového rozboru moču a krvi). Intenzita bolestivého syndrómu je určená vizuálnou analógovou stupnicou bolesti a závažnosť psychologických zmien je určená stupnicami na hodnotenie úzkosti a depresie. Zároveň sa nevyhnutne vykonáva výskum na nájdenie infekčného agens, pretože spektrum patogénov môže byť veľmi široké. Z inštrumentálnych štúdií je predpísaná urofluometria so stanovením reziduálneho objemu moču a transrektálnym ultrazvukom (TRUS) prostaty.

Asymptomatická prostatitída sa zisťuje histologickým vyšetrením biopsie prostaty, predpísaným pre podozrenie na rakovinu. Predtým sa vykoná krvný test na prostatický špecifický antigén (PSA). PSA v sére sa objavuje s hypertrofiou a zápalom prostaty a kritériá pre normu sa menia s vekom. Táto štúdia tiež pomáha vylúčiť podozrenia na zhubný nádor prostaty.

Liečba a prevencia prostatitídy

Liečba akútnej prostatitídy sa uskutočňuje antibiotikami (fluorochinolíny a cefalosporíny, makrolidy), alfa-blokátormi, nesteroidnými protizápalovými liekmi, neuromodulátormi. Len málo antibiotík je schopných preniknúť do prostaty, patogény sú voči niektorým liekom imúnne, preto je potrebná bakteriálna inokulácia.

Konzervatívna urologická liečba môže zahŕňať aj akupunktúru, fytoterapiu, terapiu vonkajšou rázovou vlnou, tepelnú fyzioterapiu (po akútnom zápale), masáže.

Prevencia prostatitídy zahŕňa lekárske manipulácie a vytváranie zdravých návykov:

 • používanie bariérovej antikoncepcie;
 • pravidelná sexuálna aktivita v podmienkach minimalizovaného rizika infekcie;
 • fyzická aktivita;
 • odstránenie stavov nedostatku - hypo- a avitaminóza, nedostatok minerálov;
 • dodržiavanie aseptických podmienok a starostlivá technika vykonávania invazívnych urologických zákrokov;
 • pravidelné preventívne vyšetrenia pomocou laboratórnych testov.